Najpiękniejszy komiks jaki ostatnio czytałam. Recenzja Przybysza Shaun Tana.

 Czwartek. Dzisiaj również nie będzie mangowo, ale na pewno wybaczycie mi to kiedy przedstawię Wam  dzisiejszy komiks. Jest to zdecydowanie najpiękniejsza rzecz, jaką ostatnio oglądałam. Dlaczego, zaraz Wam wszystko opowiem.


Przybysz. Szaun Tan.

To nie jest nowy komiks. Został wydany w 2007 roku, ale dopiero teraz mogłam do niego zasiąść. Wszystko za sprawą wyjątkowej księgarni Antmag.pl, która skusiła mnie swoim wyjątkowym asortymentem. Przybysz od razu rzuca się w oczy. Postarzana okładka imitująca stare zdjęcia mężczyzny z dziwnym stworem, trochę to niepokojące, a przy tym niezwykle pociągające, prawda? A jak Wam powiem, że w tej historii nie pada ani jedno słowo, a mimo to jest niezwykle poruszająca i ciekawa? Wystarczająco rozbudziłam Waszą ciekawość ;-)? Jeśli nie zaraz wyciągnę argument ostateczny - grafiki.

O czym jest Przybysz?

O mężczyźnie, który zostawia swoją rodzinę i wyrusza w podróż do nowego świata, który ma być ratunkiem i wybawieniem. Tymczasem okazuje się, ze miejsce, do którego trafił główny bohater jest zupełnie obce i niezrozumiałe. Główny bohater długo nie może znaleźć sobie miejsca w nowych realiach. Kiedy jednak wynajmuje pokój, znajduje tam pewne stworzenie, które pomaga mu się zaaklimatyzować.

Wiecie ile razy przeglądałam ten komiks? Milion albo i więcej! A teraz przeglądając zdjęcia, które dodaje do tego wpisu mam ochotę znowu usiąść i zagłębić się w niezwykły świat Przybysza. Niesamowicie działa na wyobraźnie świat wykreowany przez Shauna Tana. Niby znajomy, a jednak zupełnie obcy. Niby prosty, a jednak wszystko jest w nim wrogie i utrudnione. Naprawdę lektura Przybysza jest niesamowitym doznaniem. Nic dziwnego, że został obsypany taką (naliczyłam 10) ilością nagród!

Zgarnąć z półki?

Przybysz opowiada o bardzo trudnym temacie jakim jest imigracja. Jednak przedstawia to w taki sposób, że nie sposób się od tego oderwać. Ja na pewno sięgnę jeszcze nie raz i mam nadzieję, że choć trochę przekonałam Was żebyście dali tej historii szansę. Naprawdę warto!

Tytuł:              Przybysz

Autor:             Shaun Tan

Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Premiera:        01.01.2009


A jeśli szukacie innych, nie koniecznie nowych, propozycji czytelniczych, koniecznie zajrzyjcie na stronę księgarni Antmag.pl


Komentarze

 1. Na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z pewnością jest to nietypowe wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję się zainteresowana tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Komiks zapowiada się naprawdę interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sprawdzę, czy komiks jest dostępny także w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Moje zdjęcie
Skarby na półkach
Kobieta, Żona, Matka. Piszę o tym co myślę, i robię. Najczęściej czytam książki i staram się aby moje dzieci wiedziały, ze są ciekawsze rzeczy niż siedzenie przed ekranem. Kontakt: skarbynapolkach@gmail.com kontakt@skarbynapolkach.pl