Kolejna przewidywalna książka o wiedźmach? Nie tym razem! Recenzja Wiedźm z Manningtree.

 Sobota. Cały dzień spędziłam przed komputerem i wcale bym na to nie narzekała, gdybym mogła poświęcić ten czas na jakąś lekturę, a nie podnoszenie kwalifikacji zawodowych, chociaż i na to narzekać nie mogę ;-). Dzisiaj postanowiłam przedstawić Wam książkę, która bardzo mnie zaskoczyła. Czym? Zapraszam na recenzję.


Wiedźmy z Manningtree.

XVII wiek, Anglia, prześladowania kobiet na tle religijnym trwają w najlepsze. Manningtree, małe miasteczko w hrabstwie Essex zostaje odwiedzone przez Matthewa Hopkinsa, tropiciela wiedźm i wszelkich szatańskich pomiotów. Czy kobiety w Manngtree mają się czego obawiać? Jaką presje wywrze bogobojny zbawiacz dusz? Czy znajdzie kolejne dusze do odkupienia? Na pewno ta historia dużo wniesie do obrazu tamtych czasów.

Przyznam szczerze, że liczyłam na historię w klimacie Salem. Procesy, pomówienia, wyroki skazujące. Szybko jednak okazało się, że Wiedźmy z Manningtree to zupełnie inny typ historii. Autorka skupia się na oskarżonych, ich przeżyciach, przemyśleniach i obawach. Wychodzi z tego bardzo ciekawy obraz tego, jak wyglądał świat w tamtych, okrutnych czasach.

Na faktach.

Książka opisana jest bardzo lirycznie, dlatego miejscami wydawać by się mogło, że historia w niej jest po prostu wymyślona. Niestety A. K. Blakemore inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami i osobami. W bardzo przekonujący sposób przedstawiła postać Hopkinsa, który rzeczywiście doprowadził do skazania i zabicia kilkuset kobiet. 
Nie znajdziecie tu magii. Przynajmniej, nie takiej baśniowej. Aktorka w gorzki sposób pokazuje jak zatruwane i zlęknione umysły potrafią zmienić otaczającą ich rzeczywistość.

Zgarnąć z półki?

Naprawdę zaskoczyła mnie ta książka. Czytałam ją z największą przyjemnością i mam nadzieję, że nie tylko doczekamy się kolejnych powieści tej autorki, ale i że ktoś zainteresuje się ekranizacją tej powieści, bo to naprawdę niezwykła historia!

Tytuł:              Wiedźmy z Manningtree
Autor:             A.K.Blakemore
Tłumaczenie:   Urszula Gardner
Wydawnictwo: MOVA
Premiera:        12.10.2022

A jeśli szukacie kolejnych pasjonujących lektur, koniecznie odwiedźcie TaniaKsiążka.pl
Komentarze

 1. To fakt, jest to niezwykła lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miło spędziłam czas z tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta propozycja jest naprawdę ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze chętnie sięgam po nietypowe wydania.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Moje zdjęcie
Skarby na półkach
Kobieta, Żona, Matka. Piszę o tym co myślę, i robię. Najczęściej czytam książki i staram się aby moje dzieci wiedziały, ze są ciekawsze rzeczy niż siedzenie przed ekranem. Kontakt: skarbynapolkach@gmail.com kontakt@skarbynapolkach.pl