Z takimi książkami wiedza sama wchodzi do głowy! (Straszna/Horendalna HIstoria. Harperkids/Egmont)

 Muszę przyznać, że weekend był dla mnie bardzo zaskakujący. Niby przebywam z Klarą i Jankiem na okrągło, ale dopiero teraz przekonałam się, że to już zupełnie inni ludzie. Na co dzień obowiązki zawodowe i domowe nie pozwalają mi dobrze przyjrzeć się temu, jak zmieniają się moje dzieci. Teraz kiedy po prostu nie miałam siły na cokolwiek, zauważyłam jak bardzo się zmienili. To już nie są bobasy, którym trzeba poświęcać 110% uwagi. Teraz są już (w miarę) samodzielni. Zaczynają mieć swoje upodobania, zainteresowania i indywidualne potrzeby. Jest to tak fascynujące, że teraz kiedy sobie to wszystko uzmysłowiłam, nie mogę przestać obserwować własnych dzieci ;-).

Strrraszna historia i horrrendalna historia to serie, które powinny znaleźć się w każdym domu. Jeśli zastanawiacie się jak przekonać dziecko do nauki tego przedmiotu to te kolekcje są do tego idealne ;-).

Czym się wyróżniają? humorem! Kompendium wiedzy historycznej podane w bardzo przystępnej formie. Wyobraźcie sobie swój podręcznik od historii. Nuda, nuda, nuda. Suche fakty, nuda, nuda, o tu jakaś reprodukcja, nuda, nuda. Wiadomo, nie każdy musi być miłośnikiem tego przedmiotu. Jednak to nie zmienia faktu, że każdy powinien znać chociaż podstawowe daty i postacie. Dlatego warto urozmaicać sobie taką wiedzę właśnie przy pomocy takich rewelacyjnych opracowań.

Serie, które dzisiaj Wam prezentuje są (jak widzicie ;-) podzielone na różne tematy. Ramy czasowe są bardzo obszerne, a tematyka bardzo zróżnicowana. Mamy tu nie tylko aspekty typowo historyczne, ale i kulturowe.

 Oprócz szeregu tekstów przedstawiających świadectwa historyczne, mamy tu również różne zadania, które ułatwiają zrozumienie, czasami bardzo zagmatwanej, historii. Chociaż moje dzieciaki mają jeszcze sporo czasu zanim zaczną uczyć się historii to muszę przyznać, że ja bawiłam się wybornie. Już nie mogę się doczekać kiedy Klara lub Janek przyjdą i zapytają o zabory, czy sarmatów, a ja będę mogła im wtedy zaserwować nie tylko kawał dobrego opracowania tematu, ale i humoru.

Podoba mi się to, jak po lekturze określonej książki zmienia się nasze postrzeganie danego fragmentu historii. Przykładem mogą być właśnie sarmaci, którzy zawsze wydawali mi się tacy dumni i aroganccy. Dalej tacy są, ale jak się okazuje mieli też w sobie dużo pokory i wiary. 

Ilustracje do horrrendalnej historii Polski stworzył Jędrzej Łaniecki. Jak sam autor pisze, chce aby jego ilustracje rozbawiały innych i wiecie co, doskonale mu się to udaje. Tak naprawdę na początku chciałam poznać tę serię właśnie ze względu na grafiki. 

Strraszna historia to dzieło Terryego Dearyego i Martina Browna. Jest ona znana na całym świecie i ma dzięki swojej formie zdobyła wielu fanów. Nie ma się co dziwić, ponieważ pomysł na przedstawienie historii w humorystyczny sposób sprawia, że ta wiedza sama wchodzi do głowy i człowiek czytając łapie się na tym, że bawi go żart historyczny.

Jak dla mnie obie serie są rewelacyjne. Materiały, które musieli zbierać autorzy do każdego tomu na pewno przewyższałby zawartość nie jednej biblioteki. A tu proszę, mamy wszystko zgrabnie zebrane, w naprawdę przejrzysty sposób. Czy można chcieć czegoś więcej od takich książek? Bierzesz jedną i masz zarysowany cały temat, który Cię interesuje. Uważam, że w obie serie powinna być zaopatrzona każda biblioteka szkolą. Może dzięki temu dzieciaki rozkochałby się w książkach.
Seria:                Strrraszna Historia/Horrendalna Historia

Autor                Terry Deary/Magłorzata Fabianowska i Magłorzata Nesteruk

Ilustracje:         Martin Brown/Jędrzej Łaniecki

Tłumaczenie:    Magłorzata Fabianowska

Wydawnictwo:  Harperkids Polska

Premiera:         17.03.2021

 

Pssssst. Na facebooku właśnie startuje konkurs, w którym do wygrania aż 4 książki z tych serii!

 

Za możliwość przyjemnej edukacji, dziękuję Harperkids.


 Komentarze

 1. Osobiście nie sięgam po takie książki, ale wydaje mi się, że mogłyby spodobać się mojemu nastoletniemu synowi. Chętnie mu je pokażę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja chętnie zaglądam, zawsze coś nowego dla siebie podchwycę. :)

   Usuń
 2. To jak przekazujemy wiedzę, stanowi o niemal połowie sukcesu. Najważniejsze to zachęcić dzieci do tematu, a humorem najłatwiej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, lektura nie jest nużąca i czyta się z przyjemnością.

   Usuń
 3. Mam książki z tej serii w domu. To jest totalny sztos dla dzieciaka! Coś zupełnie innego, niż nudne recytowanie faktów historycznych i dat. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że szperam w blogach książkowych, wychwytuję propozycje czytelnicze, które umknęłyby mojej uwadze, lubię przeglądać rekomendacje książek. :)

   Usuń
 4. Bardzo fajne książki. Ja natomiast nigdy nie miałem problemu z nauką historii. Zawsze mi wiedza wchodziła i nie potrzebowałem takich książek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Humorystyczny styl i ilustracje sprawiają, że lektura staje się przyjemnością.

   Usuń
 5. Jakoś do mnie nie przemawiają te książki, wszystko dlatego że nie jest to ulubiony gatunek. Jednak dla fana myślę ze mogą być

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam, że to bardzo ciekawa seria, przyjaciółka jest nią zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 7. O tak! Zaczytywałam się nimi jako dziecko <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam okazję czytać te książki i to bardzo ciekawe przedstawienie historii.

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja dla odmiany chętnie którąś z tych książek przeczytała, nawet dlatego, że pasuje mi w nich kreska.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa książka, będzie idealna dla nastolatków

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak sądzę, ale dorośli także z powodzeniem mogą się z nimi zapoznać.

   Usuń
 11. Mam kilka pierwszych części Strasznej Historii. Zaprezentowana forma przedstawienia faktów bardzo mi się spodobała. Super, że książki te mają w sobie odpowiednią dozę dobrego humoru. Nauka poprzez zabawę (no i śmiech) to jest to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ten sposób wiedza niejako sama wpada do głowy, co więcej, fantastycznie kojarzy się z innymi źródłami informacji z historii. :)

   Usuń
 12. Te książki są genialne:) Nie znam dziecka, które nie lubiłoby ich czytać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i mój apetyt na zapoznanie się z nimi jeszcze bardziej się zintensyfikował. :)

   Usuń
 13. a ile lat mają Twoje dzieci? :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wiele zależy od formy przedstawienia wiedzy to często od tego zależy czy ktoś bardzij zainteresuje sie tematem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam tak nudnie prowadzącego lekcje historii nauczyciela, że na długie lata zraził mnie do tego przedmiotu, dopiero po szkole sama zaczęłam od nowa przerabiać historię wykorzystując ciekawe publikacje popularnonaukowe, przystępnie napisana, z humorem. :)

   Usuń
  2. To prawda, podejście nauczyciela potrafi skutecznie zniechęcić do poznawania danego przedmiotu.

   Usuń
  3. Albo odwrotnie, z czegoś pozornie nudnego, uczynić coś szalenie interesującego. :)

   Usuń
 15. Czytałam o poszczególnych tomach tej serii. Świetne książki dla młodych osób ciekawych przeszłości.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak dobrze znam to uczucie, kiedy w pędzie codzienności, wirze rutynowych aktywności, nagle dostrzega się, że nasze dzieci już tak mentalnie podrosły, jakże wówczas człowieka przepełnia radość i duma. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. A co serii, to koniecznie musimy zabrać się za nie w rodzinnym gronie, lubimy takie publikacje, zawsze coś ciekawego wnoszą, choć wiedza pozornie znana. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wywodzę się między innymi od "narwanych normanów". :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Wywodzę się między innymi od "narwanych normanów". :D

  OdpowiedzUsuń
 20. Takue książki są na pewno o niebo ciekawsze,niż klasyczne szkolne podręczniki - a nauka z nich to czysta przyjemność :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Znalezienie idealnego sposóbu na naukę dla dzieci jest trudne, ale te książki zdecydowanie ułatwią to zadanie. Może moja kuzynka się nimi zainteresuje

  OdpowiedzUsuń
 22. fantastyczne ilustracje, te książki są bardzo interesujące i wciągają a opisane w nich historie zostają w głowie. też chętnie bym po nie sięgnęła i uczyła się w ten sposób

  OdpowiedzUsuń
 23. To bardzo ciekawa seria i fajnie przedstawiona dla najmłodszych. Ja sama nie lubiłam uczyć się z "nudnych" ksiażek.

  OdpowiedzUsuń
 24. Zdecydowanie wolę kolorowe wydania tego typu książek ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ciekawa seria, nie słyszałam wcześniej o tych książkach. Trzeba przyznać, że nauka przez ciekawostki z humorem wchodzi lepiej do głowy niż suche fakty. :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Historia? Zawsze! Z humorem? Tym bardziej!

  OdpowiedzUsuń
 27. Miałam okazję przyjrzeć się im bliżej i naprawdę warto dać im szansę.

  OdpowiedzUsuń
 28. Historia jest trudna w przyswajaniu, więc każda pomoc się przyda. Humor z pewnością pomoże.

  OdpowiedzUsuń
 29. Do mnie bardzo przemawiają te ksiązki. W takim stylu przyswajanie wiedzy jest bardzo przyjemne

  OdpowiedzUsuń
 30. Historia to od zawsze był mój ulubiony przedmiot w szkole. Do dziś mam chyba sporą wiedzę w tym zakresie. Fajne te książeczki są takie kolorowe i humorystyczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, jest w nich dużo humoru. Wiedza sama wchodzi do głowy.

   Usuń
 31. W szkolnej bibliotece od lat cieszą się ogromną popularnością.

  OdpowiedzUsuń
 32. Dobrze znamy te serie, moj syn ja uwielbia! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 33. Wydaje mi się, że to książki dla starszych dzieci...A poza tym to same książki nie wystarczą w edukacji dzieci. Trzeba je ukierunkować, pokazać drogę, zachęcić. Z mojego doświadczenia wynika, że mogą być uzupełnieniem.

  OdpowiedzUsuń
 34. Rewelacja! Szkoda, że za moich czasów nie było takich książek, historia trudno mi wchodziła.

  OdpowiedzUsuń
 35. I to są tytuły, które z pewnością wypożyczymy, jak tylko pojawią się w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 36. Ale fajnie książki. Sama z chęcią chciałbym przeczytać. Może będzie to idealny pomysł na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 37. Wędrówki po kuchni18 marca 2021 15:08

  Czerpanie wiedzy z takich książek to z pewnością czysta przyjemność :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Bardzo fajne są te książeczki. Ogromnie mi się podobają.

  OdpowiedzUsuń
 39. Ciekawe książeczki, szkoda jednak że w środku nie są kolorowe, wtedy z pewnością dzieciom by się spodobały bardziej ;)

  OdpowiedzUsuń
 40. Historie zawsze lubiłam, ale masz rację, że w podręcznikach są ogólnie nudne fakty. I ciężko się oswoić z wszystkimi wydarzeniami i datami. Myślę, że wielu uczniów wolałoby choćby doczytać trochę szczegółów z takiej wesołej formy podania faktów.

  OdpowiedzUsuń
 41. Historia to akurat jedyny przedmiot, którego chce uczyć się moja córka. Wszystkie inne z jakiegoś powodu jej nie leżą :/ ale myślę, że to wina nauczania zdalnego i podejścia do niego nauczycieli.

  OdpowiedzUsuń
 42. Jakby takie książeczki były dostępne na lekcjach historii to od razu nauka byłaby łatwiejsza, prawda? :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Dzięki za przypomnienie tej serii. Genialna jest, mój syn ją uwielbiał i ja też korzystałam :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym, a zarazem super przykład na to, że nawet historia, która wielu kojarzy się z usypiającym przedmiotem szkolnym, może zostać ubrana w atrakcyjną i przystępną formę! Zdecydowanie warto promować takie tytuły. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Moje zdjęcie
Skarby na półkach
Kobieta, Żona, Matka. Piszę o tym co myślę, i robię. Najczęściej czytam książki i staram się aby moje dzieci wiedziały, ze są ciekawsze rzeczy niż siedzenie przed ekranem. Kontakt: skarbynapolkach@gmail.com kontakt@skarbynapolkach.pl