Gdyby zwierzęta wierzyły w Boga, recenzja Moich głupich pomysłów

 Poniedziałek. Czas zacząć nowy tydzień. Będzie on dla mnie bardzo wymagający, ale myślę że będzie też bardzo ciekawie. A jak Wam przestawiają się plany na ten tydzień?

Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam pewna wyjątkową książke, która zrobiła na mnie duże wrażenie, wszystko za sprawą pewnej kuny, która poznała słowo boże 


Moje głupie pomysły.

Zaciekawiła mnie forma. Z jednej strony pełny naturalizm z drugiej teologiczne refleksje. Kto by się nie skusił prawda, a jak Doda się do tego jeszcze zwierzęca bezwzględności z starotestamentowego Boga... no powiem Wam, że może być to naprawdę ciekawe połączenie.

Archy jest kuna. Jednym z sześciorga rodzeństwa.ktore przyszło na świat zima. Ich ojciec szukając pożywienia został zabity, matka byla zawsze oschła i niedostępna. Archy od samego początku miał bardzo trudne życie. Poznał głód i odrzucenie zanim zdarzyła skończyć się zimą. Kiedy podczas pierwszego polowania spada z gałęzi i łamie sobie nogę, matka postanawia oddać go do lichwiarza. Przeciez kulawą kuna nikomu się nie przyda, prawda. Jednak Archy za wszelką cene chce żyć, chociaż wie, że na każdego z nas i tak czeka śmierć .

Wysoki kontrast tej historii między dziką naturą a poszukiwaniem Boga przez głównego bohatera sprawia, że zaciera się granica między tym co ludzkie a zwierzęce. Z drugiej strony mamy humanizację kuny i jej naturalne instynkty. Całość prezentuje się bardzo nietypowo. Przykładem może być kazirodczy stosunek między głównym bohaterem a jego siostra. Dla nas - ludzi akt wykraczający poza normy społeczne, dla zwierząt normalny rzecz służąca przetrwaniu i przedłużeniu gatunku. A takich sprzeczności jest znacznie, znacznie więcej.

Zgarnąć z półki? 

Na tą ksiazke trzeba się przygotować, bo nie jest to lektura która wchodzi łatwo i przyjemnie. Mimo to otwiera przed nami nowy wymiar do rozważań i dzięki temu wzbogaca nas o nową wiedzę o świecie. Dlatego jak najbardziej polecam!

Komentarze

Prześlij komentarz

Moje zdjęcie
Skarby na półkach
Kobieta, Żona, Matka. Piszę o tym co myślę, i robię. Najczęściej czytam książki i staram się aby moje dzieci wiedziały, ze są ciekawsze rzeczy niż siedzenie przed ekranem. Kontakt: skarbynapolkach@gmail.com kontakt@skarbynapolkach.pl