Polscy Superbohaterowie. Mieszko I (Wydawnictwo RM)

Witajcie w ten... chyba czwartek. Gdybym codziennie nie skreślała z Klarą dni w kalendarzu, pewnie nie wiedziałabym jaki mamy dzisiaj dzień. Trochę to smutne, trochę przerażające, ale niestety przyszło nam żyć w czasach epidemii i trzeba się do tego dostosować. Nawet jeśli obecnie tydzień ma aż 7 niedziel ;-). Mówię tu oczywiście o rodzicach tylko i włącznie zajmujących się dziećmi podczas narodowej kwarantanny, bo Ci, którzy pracują zdalnie, na pewno odczuwają to inaczej.
Dzisiaj wątek bardzo ważny - edukacja domowa. Mam to szczęście, że moje dzieci nie chodzą jeszcze doszkoły. Oznacza to, że ich edukacja wygląda inaczej i nie mają żadnych e-lekcji. Na moje drugie szczęście nauczycielki Klary udostępniają fajne materiały i pomysły na realizację różnych tematów. Na moje trzecie szczęście, sama szukam ciekawych pomysłów, które mogę zrealizować z dzieciakami (serdecznie pozdrawiam Karolinę z Nasze Bąbelkowo, która jest studnią, z której czerpię ;-) i Honoratę z Maluch w domu, która ma taką ilość inspiracji, że nie sposób wszystko zrealizować :-)).
Tak. Ja mam szczęście. Jednak obserwuję to, co wstawiają rodzice starszych dzieci, takich w wieku szkolnym. Krew mnie zalewa. Przepisz do zeszytu, naucz się definicji...nie będę komentować zaangażowania nauczycieli (w taką formę nauczania). Jedyne, co mogę zrobić to pogardliwie prychnąć na nasz system edukacji. EH! Szkołę skończyłam jakiś czas temu, ale chociaż trochę już minęło, nic się nie zmieniło. Wiem, że są nauczyciele, którzy naprawdę robią dużo żeby zachęcić dzieci do nauki, są też tacy, którzy nadają się tylko do... telewizji publicznej. Dlatego dzisiaj chciałabym Wam przedstawić książkę, która jest dobrą alternatywą dla lekcji historii. Dlaczego? Bo Magdalena Koziarek przedstawia nam żywą (no już nie ;-)) osobę.



Z historią u mnie jest tak. Znam, kojarzę, lubię czasami poczytać, ale nie jest to moja miłość, ani pasja. Z lekcji historii pamiętam, że starałam się zaangażować w lekcje i nauczyć o wszystkich wydarzeniach. Niestety kończyło się tym, że ogrom materiału mnie przerastał i wszystko mi się mieszało lub po prostu wypadało z głowy. Myślę, że to dość częsta przypadłość ;-), ale ile można zapamiętać suchych faktów ? Trzeba tchnąć w to trochę życia.  Bo daty to jedno, ale dowiedzieć się, że Bolesław Chrobry był zakładnikiem na dworze cesarskim to już zupełnie inna historia ;-)

Opis

Kiedy podczas warsztatów archeologicznych w muzeum Piotrek znajduje tajemnicze drewienko, nie przypuszcza, że właśnie wszedł w posiadanie narzędzia do przenoszenia się w czasie. Razem ze starszym bratem Tomkiem wyruszają w podróż do średniowiecza czasów Mieszka I, któremu towarzyszą w najważniejszych momentach życia. Stają się świadkami postrzyżyn księcia, jego chrztu i poznają historię najważniejszych bitew. Chłopcy przekonują się, że w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy… Kto jest prawdziwym właścicielem drewienka? I czego chce od chłopców tajemniczy pogański kapłan?

Wrażenia

Znam takie historie, często przenoszą do alternatywnych światów. Coś w stylu co by było gdyby? Tyle, że tutaj jest trochę inaczej. Bo główni bohaterowie nie trafiają do świata z odległej przeszłości. Lądują w naszej linii czasowej. Nic tu nie jest wymyślone, czy przekoloryzowane, ale mimo to, wszystko jest nieznane i niezrozumiane.
Bardzo podoba mi się to, że autorka używa słów, które niestety odchodzą już do lamusa. Kurhan, polepa, dzieża, czy wiele innych. Dzięki temu od razu możemy poczuć, że w czasach Mieszka I ludzie żyli inaczej niż by. Choćby dlatego, że mieli swoje nazwy na przedmioty codziennego użytku ;-). Myślę, że dla młodych czytelników to będzie zderzenie z czymś zupełnie nowym. Co innego czytać o Chrzcie Polski, a co innego czytać historię jak do tego doszło. 
Właśnie w taki sposób powinno się edukować. Magdalena Koziarek sprawiła, że ta historia ma sens. Teraz już wiem, co i dlaczego, a nie... 966 chrzest Polski. 






Nie można zapomnieć również o ilustracjach, które wykonała Elżbieta Moyski. Podoba mi się ta dbałość o szczegóły. Grafiki są zrozumiałe i czytelne, a detale sprawiają, że zaczynam sobie wyobrażać jak to wszystko wyglądało w X wieku. 

Mieszko I. Tajemnicze Drewienko to bardzo wciągająca lektura. Nasza historia dawno nie miała takich żywych rumieńców ;-).
A najlepsze jest to, że Wydawnictwo RM stworzyło całą serię o Polskich Superbohaterach!

Sami zobaczcie -> TUTAJ

Za możliwość ożywienia Mieszka I, dziękuję Wydawnictwu RM


Komentarze

  1. Na pewno będą ludzie,którym tego typu historie przypadną do gustu.ja z historią nie byłem na bakier,wystarczał mi podręcznik,książki naukowe i encyklopedie

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka z pewnością dla mojego syna, bardzo lubi historię i książki tego typu go interesują n

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja się zastanawiam, czy bratanicy nie sprezentować.

      Usuń
    2. Mam wrażenie, że każde dziecko zainteresuje, zwłaszcza jak książka będzie czytana z rodzicem. :)

      Usuń
    3. Jak lubi historię to na pewno mu się spodoba

      Usuń
  3. Myślę,że to dobra lektura dla naszej 8 latki:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy zbieg okoliczności, nie dalej jak wczoraj, przy okazji czytania "Bożego Igrzyska" Normana Daviesa, zastanawiałam się jak będę opowiadała o historii, zwłaszcza Polski, moim dzieciom, gdy już zostanę mamą. Więc recenzja spada mi z nieba! Tytuł koniecznie zapiszę, a może nawet postaram się zaopatrzyć :)
    Pozdrawiam! włóczykijka z Imponderabiliów literackich

    OdpowiedzUsuń
  5. ta seria jest genialna, mamy dwie inne części i bardzo są ciekawe

    OdpowiedzUsuń
  6. Wędrówki po kuchni23 kwietnia 2020 14:01

    Bardzo ciekawa pozycja. Dzięki takiej książce to i historię można polubić :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W szkole nie lubiłam historii, pokochałam ją po trzydziestce, kiedy sama mogłam wybierać zagadnienia. :)

      Usuń
    2. Wędrówki po kuchni26 kwietnia 2020 02:54

      No proszę :) Ja historię nawet lubiłam, ale nie należała do moich najbardziej ulubionych przedmiotów. Jednak trzeba przyznać, że jest ciekawa

      Usuń
    3. Mam wrażenie, że lubienie historii w szkole wiąże się z sposobem nauczania przez nauczyciela, czy potrafi przyciągnąć, czy tylko sprzedaje suche fakty.

      Usuń
  7. Fajna i ciekawa książka, która z pewnością pomoże zapoznać sie młodemu pokoleniu z historią

    OdpowiedzUsuń
  8. Książka wydaje się naprawdę ciekawa!
    https://swiatdisneyapl.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Inny wariant poznawania historii, wiedza sama wchodzi do głowy i pozostaje na dłużej. :)

      Usuń
  9. Znalazłaś perełkę! Bardzo mi się podoba. Z chęcia zapiszę ten tytuł i podsune synowi

    OdpowiedzUsuń
  10. Kocham historię, zwłaszcza średniowiecze, które odtwarzałam jako rekonstruktor. Pewnie bawiłaby mnie ta książka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie starożytność wiedzie prym w zainteresowaniach, na książki poświęconej tej tematyce zawsze znajdę czas. :)

      Usuń
  11. U mnie lekcje i lekcje. A książka widać że może się przydać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na szczęście moja młodzież sama już lekcje robić musi, teraz bym chyba zwariowała, gdybym miała tak z nimi siedzieć.

      Usuń
  12. U nas edukacja domowa przebiega bardzo dobrze i syn jest zachwycony :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas tak samo, dzieci zachwycone

      Usuń
    2. U nas niestety różnie się to przedstawia, jedno z dzieci świetnie wczuło się w rytm domowej edukacji, drugie nie potrafi sobie z tym poradzić.

      Usuń
  13. Nauczyciel nauczycielowi nierówny,
    ale i chętnych do tego zawodu za bardzo nie ma...
    Ja bym nie chciał uczyć cudze dzieci,
    nie mam do tego kompletnie talentu...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lubię historię i takie historyczne książki, chociaż to jest raczej chyba dla dzieci :-)

      Usuń
  14. Takie publikacje przyciągają młodych entuzjastów historycznych klimatów. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Postaram się podsunąć ten tytuł moim dzieciom pod rozwagę. :)

      Usuń
  15. A podobno Mieszko I nie był wcale taki fajny, raczej okrutny, a do tego był prostakiem i chamem jakich mało (co w sumie nie dziwne w tamtych czasach). No ale legendy zawsze przyjemnie poczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Ciekawa propozycja dla dzieci :)
    Jeśli chodzi o edukację, niestety nie ma idealnych rozwiązań. Każdy ocenia że swojego punktu widzenia.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ej, bardzo proszę nie generalizować, jeśli chodzi o nauczycieli! Są różni. Siedzę na grupach dla nauczycielek przedszkola, i jak widzę, co niektóre z nich robią, jakie super filmiki nagrywają, jakie zajęcia przygotowują... Szał! Ja sama też się staram, a pani ze szkoły córki jest po prostu świetna i w stałym kontakcie z klasą. A uwierz mi, to nie jest dla nas łatwe, bo przygotowujemy materiały, zajęcia itp. równocześnie zajmując się naszymi malutkimi dziećmi i pomagając starszym w nauce. Ja czuję się zdecydowanie bardziej zagoniona niż jak normalnie chodziła do pracy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiem Ci, że jakby się wszyscy starali to by było cudownie. Nam się trafiły bardzo miłe nauczycielki, sympatyczne, dzieci je lubią, ale to za mało, żeby dzieci się nauczyły. Materiały są po najmniejszej linii oporu, ja tylko czytam opowiadania mojej córce, a ona jest w zerówce...

      Usuń
    2. U mnie praca też bardziej wymagająca, niesprzyjające warunki do pracy w domu, cięzko wszystko ogarnąć.

      Usuń
  18. Też mamy tą książke i uwielbiamy :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Wiesz co, moja córka jest w zerówce i ja przestałam robić materiały od wychowawcy. Zaczęłam uczyć ją sama. A jeśli o książkę chodzi, to bardzo mi się podoba - od zawsze moim ulubionym przedmiotem była historia, więc jak młoda jeszcze podrośnie to i u nas na regale dla książki znajdzie się miejsce :)

    OdpowiedzUsuń
  20. To wydawnictwo jest mi znane, ale książeczki jeszcze nie znam :) Co do pracy nauczycieli, to z tym bywa różnie, niestety...

    OdpowiedzUsuń
  21. Ja historię bardzo lubię, więc ta książka pewnie przypadłaby mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  22. Nie piszesz o tym wieć zapytam, czy przekaz jest zgodny z prawdą, czy w książce podano choćby szczątkowe informacje o procesie handlu niewolnikami ( główne źródło dochodów Mieszka) i czy jest coś na temat szerokich sprzeciwów ludności wobec nowej wiary?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe pytania, sama chętnie poznałabym odpowiedzi na nie, historię warto rozpatrywać z różnych perspektyw.

      Usuń
  23. Akurat książka bardzo na czasie - bo w naszym przedszkolu przerabiamy właśnie (zdalnie) zajęcia o Polsce, jej początkach i symbolach :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Spodobałoby się mojemu synkowi ;-)

    OdpowiedzUsuń
  25. Super! Lubię jak książki edukacyjne, historyczne są wydawane w taki przyjazny sposób dla dzieci! Sama bym chętnie sięgnęła po taka.

    OdpowiedzUsuń
  26. Z pewnością spodoba się mojemu ośmiolatkowi, któremu kompletujemy biblioteczkę aby wzmacniać wyobraźnię i kreatywność����

    OdpowiedzUsuń
  27. Jestem jak najbardziej na TAK 👍👍👍

    OdpowiedzUsuń
  28. Bardzo lubimy ta serię, świetne książki.

    OdpowiedzUsuń
  29. Historia, daty, i ciekawostki, to coś dla nas. Chętnie przeczytałabym ją sama! A potem synowi.

    OdpowiedzUsuń
  30. Aż sama mam ochotę poznać bliżej tę książkę :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lubię wyłapywać różne ciekawostki, także w klimacie historii. :)

      Usuń
  31. Bardzo ciekawa propozycja :) na pewno ułatwia naukę historii ;)

    OdpowiedzUsuń
  32. Od czasu do czasu lubię takie książki, więc z chęcią zapoznałabym się też z tą.

    OdpowiedzUsuń
  33. Wydawnictwo RM ma super książki. A ta o Mieszku na pewno się przyda.

    OdpowiedzUsuń
  34. Nauka poprzez zabawę ma moc!

    OdpowiedzUsuń
  35. Zaintrygowałaś mnie tą książką :) Lubię nieszablonowe podejście do nauki historii!

    OdpowiedzUsuń
  36. Świetny pomysł na zainspirowanie się naszą historią! Można ją uczynić trochę przystępniejszą i ciekawszą xd

    OdpowiedzUsuń
  37. Nauka przez zabawę to jeden z najlepszych sposobów na przyswojenie wiedzy :)

    OdpowiedzUsuń
  38. Wow! Zapiszę sobie tytuł, na pewno spodoba się mojemu synowi!

    OdpowiedzUsuń
  39. Jak i dziecko lubiłam tego typu książki

    OdpowiedzUsuń
  40. Mam kilka książek z tej serii. Jako że syn kocha historię, to są jego ulubione pozycje.

    OdpowiedzUsuń
  41. Recenzja bardzo mnie zachęca do zaopatrzenia się w tą pozycję, ba nawet kupię całą serię. Chętnie przeczytam, a na przyszłość będzie dla synka.

    OdpowiedzUsuń
  42. Sama chętnie bym przeczytała. Lubię historię :)

    OdpowiedzUsuń
  43. Ja osobiście bardzo lubię historię, staram się zainteresować nią swoje dzieciaczki, ale nie zawsze mi to wychodzi. Myślę, że z taką książką pójdzie mi łatwiej.

    OdpowiedzUsuń
  44. Ciekawy pomysł na lekkostrawne i przyjemne przyswajanie wiedzy dla dzieciaków :)

    OdpowiedzUsuń
  45. Ciekawe, warto, żeby dzieci uczyły się historii w przyjemny sposób :)

    OdpowiedzUsuń
  46. Ciekawie opowiedziana historia, warto po takie książki sięgać.

    OdpowiedzUsuń
  47. Miałam to szczęście, że przez wszystkie lata swojej edukacji szkolnej trafiałam na świetnych nauczycieli historii, którzy umieli zainteresować tym przedmiotem. :)

    OdpowiedzUsuń
  48. świetna książeczka która na pewno spodoba się wielu dzieciom, sama pamiętam jak lubiłam takie czytać. podobają mi się też grafiki w tej propozycji!

    OdpowiedzUsuń
  49. Dziekuje, uwielbiamy historie, od razu zapisuje tytul! Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  50. ... to może być bardzo wartościowa seria ...

    OdpowiedzUsuń
  51. z historią nie byłem na bakier

    OdpowiedzUsuń
  52. Książka z pewnością dla dzieciaków płci męskiej

    OdpowiedzUsuń
  53. Miło jest wiedzieć, że władcy z naszej historii też mogą być dla dzieciaków superbohaterami.

    OdpowiedzUsuń
  54. Takie książki to świetna sprawa, tu historyczna wiedza, a my ostatnio trafiliśmy na serię o naukowcach, mimo, że książki dla młodych czytelników, chętnie je poznaliśmy. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Moje zdjęcie
Skarby na półkach
Kobieta, Żona, Matka. Piszę o tym co myślę, i robię. Najczęściej czytam książki i staram się aby moje dzieci wiedziały, ze są ciekawsze rzeczy niż siedzenie przed ekranem. Kontakt: skarbynapolkach@gmail.com kontakt@skarbynapolkach.pl