Sydonia. Słowo się rzekło. Elżbieta Cherezińska. Recenzja.

 Dzień dobry w poniedziałek! W końcu pogoda się unormowała i patrząc za okno nie zaskakuje mnie kolejna śnieżyca lub nie rażą promienie słońca. Czekam już tej wiosny, chyba jak każdy 😉.

Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić wyjątkowa książkę, z którą ostatnio przyszło mi się zmierzyć. Dlaczego piszę tak tajemniczo? Ponieważ ta potężna cegła (prawie 600 stron) to kawał historii i to nie byle jakiej.


Sydonia. Słowo się rzekło.

XVI wiek, Pomorze, rody szlacheckie. Kto dobrze orientuje się w historii, wie że w tym okresie sporo się działo, kto tak jak ja ma tylko ogólny zarys wydarzeń z tamtych czasów na pewno jest świadomy tego, że w opowieściach o polskich panach zawsze się coś dzieje 😉.

Sporo słyszałam o Elżbiecie Cherezińskiej, ale jakoś wcześniej nie znalazłam czasu na jej twórczość. Jednak nie żałuję tego, że dopiero teraz spotkałam się z jej książkami. Dlatego? Ponieważ do pewnego rodzaju literatury trzeba być odpowiednio dojrzałym. Autorka zadbała o każdy detal, dlatego szkoda było by tego nie potrafić docenić.

Historia rodu Borków.

Jedna z najstarszych rodzin Pomorza. Kiedyś bardzo wpływowa, teraz zapomniana i zubożała. Tak niestety toczą się koleje losu. Dlatego kiedy Sydonia von Bork zostaje oskarżona o zabicie księcia, sprawy zaczynają mieć totalnie zwariowany obrót. Jak do tego doszło? Kto skorzysta na tym skandalu? Czy Sydonii uda się udowodnić swoją niewinność? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszej książce Elżbiety Cherezińskiej.

Uwielbiam czytać takie historie. Dopowiadające i porządkujące o postaciach ważnych i często nieznanych. Nie słyszałam wcześniej o Sydonii von Bork. Cieszę się, że mogłam poznać jej historię. To naprawdę wyjątkowa kobieta, a Elżbieta Cherezińska potrafiła pokazać jej niezwykłe losy.

Koronkowa robota.

Długo zastanawiałam się, co sprawia, że tak chętnie zaczytuję się w powieściach historycznych, chociaż nigdy wielką fanką nauki tego przedmiotu w szkole nie byłam. Ale kiedy ktoś potrafi umiejętnie połączyć wydarzenia historyczne z obyczajowością i dawnymi wierzeniami... to wtedy nie można oderwać się od lektury. Taką historię chce się poznawać - żywą, z realnymi postaciami, z prawdziwymi emocjami, a nie suche fakty i połączone z nimi daty. Autorka Sydonii na pewno poświęciła masę czasu na poznanie dokumentacji związanej z Sydonią von Bork. Jednak dzięki temu wysnuła niesamowitą opowieść godną hollywodzkiej ekranizacji.

 Zgarnąć z półki?

Totalnie pochłonęła mnie ta książka. Nie mogłam się od niej oderwać i choć czasami postać Sydonii irytowała mnie swoją postawą to właśnie to sprawiało, że jeszcze bardziej wydawała się prawdziwa. Bardzo polecam Wam lekturę Sydonia. Słowo się rzekło. 


Tytuł:              Sydonia. Słowo się rzekło.

Autor                Elżbieta Cherezińska

Wydawnictwo:  Zysk i S-ka

Premiera:         21.02.2023

Komentarze

 1. Paulina Kwiatkowska22 marca 2023 01:20

  Na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z pewnością będę polecać ją dalej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Recenzje Kiti22 marca 2023 01:21

  Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już wcześniej zwróciłam uwagę na to wydanie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Moje zdjęcie
Skarby na półkach
Kobieta, Żona, Matka. Piszę o tym co myślę, i robię. Najczęściej czytam książki i staram się aby moje dzieci wiedziały, ze są ciekawsze rzeczy niż siedzenie przed ekranem. Kontakt: skarbynapolkach@gmail.com kontakt@skarbynapolkach.pl