O jaskiniowców, który podróżował w czasie.

 Poniedziałek. Powiem Wam, że to jeden z najtrudniejszych poniedziałków jakie ostatnio mialam. Czuję się jakoś tak ciężko. Mogę zwoje mózgowe pracują wolniej. Dawno tak nie miałam, czyżby to starość 😉?

Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić zbiór opowiadań z pod pióra Terryego Pratchetta, jednego z czołowych twórców absurdalnie fenomenalnej fantastyki.


O jaskiniowców, który podróżował w czasie.

Pamiętam jak zasiadłam po raz pierwszy do twórczości tego autora. To co dostałam przerosło moje oczekiwania. Akcja, przygoda, absurd, fantastyka. Nie oczekiwałam aż tyle. Od tamtej pory dla twórczości Terryego Pratchetta mam specjalne miejsce ba moich półkach. Dlatego, kiedy w moje ręce wpadł zbiór opowiadań z wczesnego okresu twórczości tego autora wiedziałam, że nie mogę przejść obok niej obojętnie.

O jaskiniowcu, który podróżował w czasie to zbiór 18 dość krótkich opowiadań. I tutaj od razu muszę Wam powiedzieć, że trochę się zawiodłam, bo myślałam, że tytułowy jaskiniowiec będzie wspólnym elementem łączącym wszystkie te teksty. Trochę szkoda, że nie było to zamiarem autora, ale też nie mogę za bardzo narzekać, bo nie żałuję czasu spędzonego z ta książką.Może i nie jestem zbyt obiektywna, bo nawet najpóźniejszą twórczość Pratchetta przyjęłam praktycznie bezkrytycznie, chociaż czuć było postępująca chorobę (alzheimer) i rwanie fabuły.

Tak naprawdę ciężko wybrać mi najlepsze opowiadanie. Pratchetta pisał je w wieku 17 lat, więc daleko im do Świata Dysku, ale też czuć już podążanie w jego kierunku.

Najbardziej w pamięci utkwiło mi opowiadanie o starym komputerze, który pomimo swojego wieku potrafił rozwiązać problem, z którym nikt wcześniej nie mógł sobie poradzić. Terry Pratchett potrafi w swoich tekstach sprytnie przemycić treści, które dają do myślenia. Warto zwrócić również uwagę, że są to opowiadania skierowane dla młodszych czytelników, więc nie ma co się w nich doszukiwać zawiłej fabuły, czy prawd objawionych. Jest to po prostu zbiór opowiadań, które mają umilić nam czas i zapoznać trochę z twórczością tego konkretnego autora.

Zgarnąć z półki?

Mi się podobało, ale tak jak Wam wspominałam, nie jestem obiektywna 😉. Może jednak zaciekawi Was to, że moje dzieci były bardzo zainteresowane tymi tekstami i świetnie się przy nich bawiły. Także jak najbardziej polecam.

A gdybyście szukali innych porywających tytułów polecam odwiedzić nowości Taniej Książki tam na pewno znajdziecie wiele ciekawych propozycji czytelniczych :-).

Komentarze

 1. Dawno nie czytałam nic tego autora, więc mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska21 czerwca 2022 10:21

  Zbiór ciekawych opowiadań to zawsze świetna propozycja lektury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Opowiadania świetnie sprawdzają się podczas krótszych chwil na czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno jest się czym zainteresować w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo ciekawa tej propozycji. Dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się - ten autor zasługuje na specjalne miejsce na półce :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Moje zdjęcie
Skarby na półkach
Kobieta, Żona, Matka. Piszę o tym co myślę, i robię. Najczęściej czytam książki i staram się aby moje dzieci wiedziały, ze są ciekawsze rzeczy niż siedzenie przed ekranem. Kontakt: skarbynapolkach@gmail.com kontakt@skarbynapolkach.pl