Magia komiksu. Życie zamknięte w czer na i i bieli

 Czwartek. Już czwartek, ja nie wiem kiedy to minęło. Jakoś te grudniowe tygodnie pędzą jak szalone. Muszę w końcu ogarnąć kwestie prezentów świątecznych, bo jak tak będę czekać to gwiazdka mnie zastanie 😉. A Wy już gotowi na ten wyjątkowy czas, czy tak jak ja zwlekajcie na ostatnio chwilę ?

Dzisiaj chciałabym Wam zaprezentować komiks, który zajmuje szczególne miejsce w moim życiu. Poznałam go bardzo dawno temu i do tej czasami wracam do niego myślami. Ciekawi, co zrobiło na mnie takie  wrażenie ? Zapraszam do recenzji.


Persepolis.

Persepolis, bo o nim mowa to historia Marjane Satrapi, która opowiada o swoim życiu w Iranie i ucieczce z kraju ogarniętego wojna domowa i dynamicznymi zmianami politycznymi. Jak odnajduje się w tym wszystkim mała dziewczynka, która dodatkowo próbuje zrozumieć też sama siebie. Na pewno warto się o tym przekonać.

Jak już Wam wspominałam ten komiks zachwycił mnie dawno temu. Dlaczego? Od samego początku oczarowała mnie kreska - prosta i konkretna. Idealnie komponuje się z koncepcją fabuły. Dzięki minimalizacji kolorów i prostych liniach, ten komiks  zyskał dynamikę potrzebną do opowiedzenia tej historii. I to właśnie dzięki temu zostaje w pamięci na długo.

Marjane Satrapi jest bohaterką, która szuka swojego miejsca nawet we własnym kraju. Wewnętrzny sprzeciw na niesprawiedliwość i nakazy religijne sprawił, że musiała opuścić swoją rodzinę i ojczyznę. Ale... Poza granicami kraju też spotykają ja bolesne konfrontacje z własnym światopoglądem. Czy w końcu Marjane dopasuje się do świata, czy może zmieni go na własną modlę?  Na pewno żadne wyjście nie będzie ani łatwe ani przyjemne.

Autorka opowiada o własnym życiu i odczuciach związanych z dojrzewaniem, uchodźstwem, czy po prostu byciem kobieta w czasach trudnych i wymagających. Chyba właśnie to urzekło mnie w tej historii i dlatego tak często do niej wracam.

Warto wspomnieć, że ten komiks doczekał się genialnej ekranizacji. Autorzy bardzo się postarali aby oddać klimat tej historii i moim z zdaniem udało im się to.Zgadnąć z półki?

Powiem Wam, że naprawdę trudno mówić, czy też pisać o czymś, co ciągle jakoś we mnie żyje i daje powody do rozmyślań. Dlatego chciałabym Wam bardzo polecić te komiksy zwłaszcza że Egmont postarał się o nowe piękne wydanie 😉

Tytuł:               Persepolis

Autor:              Marjane Satrapi

Tłumaczenie:     Wojciech Nowicki

Wydawnictwo:  Egmont

Premiera:          09.11.2022Komentarze

 1. Na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 2. To z pewnością ważne wydania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie sposób przejść obojętnie obok tych wydań.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za polecenie tych tytułów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niewątpliwie jest się czym zachwycić.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Moje zdjęcie
Skarby na półkach
Kobieta, Żona, Matka. Piszę o tym co myślę, i robię. Najczęściej czytam książki i staram się aby moje dzieci wiedziały, ze są ciekawsze rzeczy niż siedzenie przed ekranem. Kontakt: skarbynapolkach@gmail.com kontakt@skarbynapolkach.pl